Joanna Trollope: A másik család - The Other Family
A regény nyitánya tragédiával és feszültséggel terhes: a negyvenes Chrissie és három felnőtt lánya, Tamsin, Dilly és Amy éppen magukra maradtak a családfő, a nők millióinak szívét megdobogtató zenész, Richie hirtelen bekövetkezett halála után. A gyászoló család helyzetét tovább nehezíti, hogy az élettársa halálával Chrissie szinte teljesen pénz nélkül marad. Ráadásul felbukkan a színen a „másik” család is: Richie felesége, Margaret, akit több mint húsz évvel korábban elhagyott, ám akitől sosem vált el, és a fia, Scott. A férfi ugyanis szimbolikus jelentőségű örökséget hagy az első (igazi?) családjára, és az örökség átadása körüli hercehurca során a két család kénytelen-kelletlen kapcsolatba kerül egymással, aminek nem mindenki örül.
Az események főleg a megújulás és a tragédia utáni talpra állás gyakorlati és érzelmi kérdései és nehézségei körül bonyolódnak. Emellett a számtalan kisebb-nagyobb cselekményszálból minden családtag életét és egyéni problémáit is megismerjük: Tamsin például képtelen elkötelezni magát a barátja mellett és mondvacsinált okokra hivatkozva nem költözik hozzá; az érettségi előtt álló Amy azt fontolgatja, hogy otthagyja az iskolát és dolgozni kezd; Margaret még huszon-egynéhány évvel az után is Richie-nek próbál bizonyítani, hogy a férfi elhagyta őt; és így tovább.
Fölösleges tehát nagy mélységeket, igazi lélekboncolgatást, vagy bármi maradandót várni ettől a regénytől: ez a könyv egyszerűen csak egy „normálisan” (tehát nem igénytelenül, bár kissé hatásvadász módon) elmesélt, a borító szerint szívmelengetőnek szánt történet egy olyan tragédiáról, amely nem várt módon teremt kapcsolatot két család között, akik korábban sosem találkoztak egymással. A puszta történeten kívül azonban nem sok érdekességet kínál a regény, és az írónő legizgalmasabb gondolata a címben rejlik: olvasás közben érdemes lehet eltűnődni azon, hogy vajon melyik volt Richie „igazi” családja és voltaképpen melyik is a „másik” család – ha van egyáltalán ilyen.